קשר השתיקה
בציבור הדתי, מצאו דרך חדשה להתמודד עם מטרידים מיניים, מבלי להגיש נגדם תלונה במשטרה. המטרה: לאפשר ענישה ללא החשיפה הכואבת
בציבור הדתי, מצאו דרך חדשה להתמודד עם מטרידים מיניים, מבלי להגיש נגדם תלונה במשטרה. המטרה: לאפשר ענישה ללא החשיפה הכואבת
רועי שרון
26/2/2007
הטרדות מיניות מתרחשות גם בקרב בני הציבור הדתי. ואולם, בעוד שבציבור הכללי קיימת היום מודעות גבוהה יחסית לתופעה, הציבור הדתי עדיין נבוך ונוהג להשתיק את דבר קיומה. מי שהוטרד סופג את העלבון, כובש את הכאב ובלבד שלא ייאלץ להיחשף. כאשר המטריד הוא דמות חינוכית, או אפילו רב בעל השפעה בקהילה, הסיכוי שדבר ההטרדה ייחשף ושהמטריד יבוא על עונשו, קטן במיוחד.
בשל סיבות אלה הוקם פורום ייחודי למניעת הטרדות מיניות בקרב בני ובנות הציבור הדתי. המטרה היא לאפשר למוטרדים להתלונן בדרך שזהותם לא תיחשף בציבור. ואמנם, הפורום טיפל בשורה של מקרים, חלקם קשים, בחשאיות ובהצלחה מרובה. שורה של תלונות, שאמתיותם הוכחה, הובילה לנקיטה בצעדים חמורים כלפי המטרידים. על פי עדות חברי הפורום, ללא פעולתם התלונות לא היו מוגשות למשטרה וקיימת סבירות גבוהה שהמטרידים היו ממשיכים במעשיהם.
רק לאחרונה הצליח פורום זה לאלץ מספר דמויות מפתח בחינוך הדתי לעזוב את תפקידיהם ולעצור את התקדמותם, זאת לאחר שנחשדו בהטרדה מינית. נגד אישים אלה לא הוגשה תלונה במשטרה ושמם לא נחשף בקהילתו, ובכל זאת, בעקבות דרישת הפורום הם בחרו מרצונם החופשי לסיים את תפקידם.
הפורום שואב את סמכותו לנקוט בצעדים חריפים כלפי בכירים במגזר מכוח הגופים החברים בו. הוא מאגד את המערכות החינוכיות המרכזיות בציונות הדתית, קרי אגודות השירות הלאומי, ארגוני הנשים, רשתות החינוך, ישיבות תיכוניות, ישיבות הסדר ואולפנות לבנות.
השיטה של הפורום, שנקרא "הפורום למניעה וטיפול בהטרדות מיניות בציבור הדתי", פשוטה, וכוללת סנקציות. בין היתר, מודיעים למטריד כי אם יסרב להצעה, תוגש נגדו תלונה במשטרה, או לחילופין, אם תסרב המתלוננת להתלונן, יפורסם דבר ההטרדה. בציבור הדתי, שבו פועל הפורום, מדובר באיום שלא מצריך הבהרות נוספות. עד כה קיבלו עליהם כל המטרידים את דינו של הפורום, גם אם היה קשה וכואב. הציות נובע מהכרה בתוקפם המוסרי של האישים החברים בו ומתוך הבנה של המשמעויות החמורות של אי ציות לגוף המאגד את ראשי הקהל ואת כלל הארגונים החשובים בציבור הדתי.
בפורום זה חברים רבנים, אנשי ונשות חינוך, ומשפטנים ומשפטניות. בין היתר, הרב אהרון ליכטנשטיין ראש ישיבת גוש עציון, הרב יעקב אריאל רב העיר רמת גן, הרב יובל שרלו ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה, המשפטן פרופסור ידידיה שטרן, ויהודית שילת לשעבר סגנית יו"ר אמונה שייסדה את הפורום.
הכל נשאר במגזר
בשבוע שעבר פנתה מתלוננת לפורום וביקשה להישאר בעילום שם. היא ספרה את סיפור ההטרדה שהיתה לו קרבן אך סירבה להעיד בפני הוועדה המצומצמת של הפורום. לדברי שילת, היא נימקה את סירובה בפחד שבסופו של דבר גם היא תוכפש כפי שקרה בטיפולה של התקשורת והמשטרה במתלוננות נגד השר רמון והנשיא קצב. "למרות שמעולם לא נפגעה פרטיותה של מתלוננת בפורום, אישה זו חוששת להיחשף", מספרת שילת.
ביתר המקרים שבהם טיפל הפורום, לאחר פנייה ראשונית זומן המטריד לוועדה הבודקת. לאחר שהוצגו בפניו הנתונים, הוא התבקש לפעול בדרך שקבעה הוועדה. ככלל, הוועדה מגבילה את יכולת הפעולה של המטריד ומרחיקה אותו מעמדה או תפקיד שבהם הוא נמצא במגע עם הציבור. עד כה, איש לא הכחיש את המיוחס לו. "רובם אמרו שלא הובנו נכון, שזה לא היה מיני וכדומה", מספרת שילת, "אך מעולם לא נאלצנו לממש את האיומים, כולם הבינו את המסר".
במקרה של הטרדה מינית מוזמנות המתלוננות לפנות לכל אחד מראשי המערכות החברים בפורום ובעיקר לארגוני הנשים, "קולך", "אמונה", ו"מרכז סיוע לנשים דתיות". בפורום מציינים כי נבדקו וטופלו גם תלונות של גברים שהוטרדו מינית.
בשונה מהטיפול המשטרתי במתלוננות על הטרדה מינית, בפורום זה, שמתעסק עם אישים בעלי סמכות ומרות בציבור הדתי, מדגישים כי הדיסקרטיות היא מוחלטת. היחידים שיודעים את הפרטים הם חברי הוועדה המצומצמת. "אנחנו לא באים לפעול במקום החוק", מציינת שילת, "אלא לעזור במקרה שנשים מסרבות בכל תוקף להגיש תלונה במשטרה ואיננו רוצים שהפוגע יוכל להשתמש במעמדו כדי להטריד או לנצל מינית את מי שנתון למרותו."
על פי חוק
הרב יובל שרלו הדגיש כי "הפורום הוקם רק למקרים בהם אין בהם עניין למשטרה שכן מדובר במקרים של סטייה מהנורמות הנוהגות בחינוך הדתי שאינן אסורות על פי חוק אלא על פי הכללים הפנימיים של הציבור הדתי, או למקרים בהם המשטרה אינה מטפלת בשל התיישנות, חוסר עניין לציבור או כל דבר אחר. כמובן שאין להסתיר דבר, ובוודאי שלא לומר שזהו חילול השם לחשוף עוולות. להפך, האמונה העמוקה שלנו בריבונו של עולם היא שאין לכסות על עוולות, אלא לבער את הרע מתוכנו ולא להסכים לכיבוס כביסה מלוכלכת בפנים".

פורום תקנה (ע"ר 580519692)
עיצוב, בניה ותוכן: