בין תא העיתונאיות לפורום תקנה
בימים אלה כשהפעילות האמיצה של תא העיתונאיות נושאת פרי ועמנואל רוזן יצא לחופשה אני נזכרת בימים שחשיפת פורום תקנה יצרה מהומה התקשורתית. רצף של האשמות נשמעו מכל עבר: "רבנים הופכים חוקרי משטרה", "דוסים לא מוציאים כביסה מלוכלכת החוצה",
בימים אלה כשהפעילות האמיצה של תא העיתונאיות נושאת פרי ועמנואל רוזן יצא לחופשה אני נזכרת בימים שחשיפת פורום תקנה יצרה מהומה התקשורתית. רצף של האשמות נשמעו מכל עבר: "רבנים הופכים חוקרי משטרה", "דוסים לא מוציאים כביסה מלוכלכת החוצה", "שוב קהילות סגורות סוגרים עניינים 'בפנים'" וכו'.
נדמה לי שהיום כבר מבינים כולם ש'תקנה' הוא 'תא העיתונאיות' של הציבור הדתי. הוא גוף מתווך שחבריו מצליחים להוות כוח נגדי לתוקפים: רבנים כנגד רבנים. הציבור הדתי צריך את 'תקנה' בגלל שיש עוד חרדה עצומה מלהתלונן, כי כמו בכל המגזרים רובן מכריע של תקיפות מיניות לא מדווח, וכי בעצם עוד לא ניתן מענה אמיתי לכח של האנשים האלה כמו משה קצב, מוטי אלון ועמנואל רוזן, וכי גם לאחר מעשה יש לכל המטרידים תומכים: כמו שבוקי נאה מכריז שרוזן הוא רק "מחזר גרוע", גם הרב דרוקמן הזמין בשעתו את מוטי אלון ללמד בחורים צעירים בישיבה שלו אחרי ש'תקנה' הזהירו מפניו.

אולי אפשר היה לצפות שמרכזי הסיוע יתנו מענה לנשים, אבל מתברר שזה לא מספיק כי כארגון הם לא קשורים לקהילה אלא פרוסים בארץ לפי חלוקה גיאוגרפית. נכון, הם מנסים להפעיל רגישות תרבותית ויש להם מתנדבים דוברי אמהרית וערבית אבל המנדט שלהם הוא תמיכה דיסקרטית בפונים ופונות, אין להם את הכלים לפעול מול כל קהילה.
קהילה היא מילת המפתח. קהילה מקצועית, דתית או אחרת. תראו איך תא העיתונאיות עבד בכלים שיש לו. אחרי שהדס שטייף וקהילת העיתונאיות סביבה אספו עדויות בכלים שבידיהן הופעל לחץ ברשתות חברתיות. גם פורום תקנה מתאים לקהילה בתוכה הוא עובד, כי מתוכה הוא צמח. מקימות תקנה הזמינו רבנים מכל הגוונים, העבירו אותם הכשרה מקצועית, נקבעו נהלי עבודה ברורים וכפיפות למשטרה ולפרקליטות. חברי הפורום רואים לנגד עיניהם את טובת המתלוננים אבל גם את טובת הציבור הדתי לאומי בשמו הם פועלים.

אז מה לומדים מזה? שצריך לחשוב גלובלי ולפעול לוקלי. כל קהילה צריכה לקחת אחריות על עצמה, לבדוק מי הכוחות שיכולים לעשות מעשה. לא להתנשא כאילו אצלנו זה לא יקרה גם אם אתם מקיבוץ או התנחלות, לא להאשים את המתלוננות. ללמוד קהילה מרעותה וליישם את מה שמתאים.
אנחנו צריכים לשאול את עצמנו איך יראה תא העיתונאיות של הקהילה הרוסית? או פורום תקנה של החברה הערבית? מה מתאים לעובדים בתיאטרון או לחברה החרדית? כי ברור שעל אף שהדפוסים התרבותיים השונים, שינוי שמתרחש בקהילה אחת מזרז ומקדם שינוי בקהילות הסמוכות לה. ההישגים של פורום תקנה נותנים כח בסופו של דבר גם לתא העיתונאיות וגם למי שבע"ה יפעל אחריהן.

פורום תקנה (ע"ר 580519692)
עיצוב, בניה ותוכן: